خانه / اخبار / حاج مهدی قاسمی: از دعا کردن خسته نشوید/ اگر دعایی مستجاب نمی شود از روی مصلحت است

حاج مهدی قاسمی: از دعا کردن خسته نشوید/ اگر دعایی مستجاب نمی شود از روی مصلحت است

در هفتمین شب ماه مبارک رمضان سال ۱۳۹۲ در هیات پیروان حضرت مهدی(عج)

گزیده ای از سخنرانی حاج مهدی قاسمی را بخوانید:

استاد حاج مهدی قاسمی در هیات پیروان حضرت مهدی(عج) با اشاره به ارزش و اهمیت ماه مبارک رمضان و وظایف ما در قبال آن اظهار داشت: این ماه، ماه خداست که خوبی ها در آن مضاعف شده و بدی ها محو می شود؛ این ماه، ماه رسیدن به بهشت و جدایی از جهنم است و اولین وظیفه ما در قبال این ماه و خداوند این است که از آنچه حرام است چشم بپوشانیم و کناره گیری کنیم.
وی به مقوله دعا اشاره کرده و افزود: در روایت داریم کسانی که دعا نکنند معصیت کرده و از آیه ای دیگر از قرآن برمی آید اگر کسی بتواند دعا کند و این کار را انجام ندهد گناه کبیره مرتکب شده است.
حاج مهدی قاسمی گفت: ما باید به قدرت خدا ایمان داشته و نسبت به دعاهایمان با حسن ظن برخورد کنیم. برخی نباید تردید کنند که آیا خدا فلان چیز را به من می دهد یا نه، بلکه باید با حسن ظن و با تمام امیدواری دعا کرد.
وی ادامه داد: مرحوم کلینی می گوید در دعا کردن آنقدر باید حسن ظن داشت که گویی حاجت شما دم در است و اگر بلند شوی آن را کسب می کنی.
استاد قاسمی گفت: برخی از دعا خسته و برخی دیگر دل سرد می شوند و می گویند چقدر باید دعا کرد؟! این حرف ها درست نیست، زیرا معنایش این است که خدا حرف ما را نمی شنود یا اینکه می شنود و آن را انجام نمی دهد و یا اینکه نمی خواهد استجابت کند که این گونه پرسش و پاسخ ها سر از کفر در می آورد.
وی بیان داشت: ما اگر بدانیم خدا ما را دوست داشته، توانایی استجابت دعا را دارد و اگر دعایی را مستجاب نمی کند از روی مصلحتی است، آن موقع می شود با حسن ظن به دعا بر در آستان خداوند نشست و این کار را تکرار کرد.
** نباید فقط برای استجابت دعا کرد؛ دعا کنیم تا رشد پیدا کنیم
این سخنران محافل مذهبی ادامه داد: نباید فقط برای استجابت دعا کرد، بلکه باید دعا کنیم تا رشد پیدا کنیم. آقا مجتبی تهرانی(ره) ماه رمضان را ماه نزول و صعود می دانستند. ماه نزول آیه های قرآن و صعود دعاهای بندگان از سینه ها به آستان حضرت حق.
وی افزود: بعضی افراد هستند که تا “یا الله” می گویند، خدا به فرشتگان خود می گوید حاجتش را بدهید که نمی خواهم صدایش را بشنوم اما در مقابل افرادی نیز هستند که خداوند حاجتشان را مستجاب نمی کند زیرا می خواهد صدای آن ها بیشتر بشنود.
استاد قاسمی با اشاره به این مطلب که اگر دعای بنده نباشد خداوند هیچ اعتنایی به انسان نمی کند به روایتی اشاره کرده و عنوان داشت: اگر کسی وضو بگیرد و دو رکعت نماز نخواند به من(خدا) جفا کرده؛ اگر وضو بگیرد و دو رکعت نمازش را نیز بخواند اما دعا نکند باز جفا کرده؛ اما اگر با وضو نماز خواند و دعا کرد و من دعایش را مستجاب نکردم من در حق او جفا کرده ام.
وی با اشاره به اینکه دعا جای کار و تلاش را نمی گیرد تاکید کرد: نباید گفت دعا برای انسان های بیکار است، علی(ع) بسیار دعا می کرد و در عین حال کار و تلاش  و کوشش را نیز فراموش نمی کرد.

همچنین ببینید

مراسم های دهه اول صفر ۱۴۴۱

با عرض تسلیت به مناسبت ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام ، مراسم های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *