خانه / اخبار / حاج مهدی قاسمی: یک شب ای دوست مرا در حرمت محرم کن / ۶ خصلتی که مومن باید داشته باشد

حاج مهدی قاسمی: یک شب ای دوست مرا در حرمت محرم کن / ۶ خصلتی که مومن باید داشته باشد

در هشتمین شب ماه مبارک رمضان سال ۱۳۹۲ در هیئت مکتب الزهرا(س)

گزیده ای از سخنرانی حاج مهدی قاسمی را بخوانید:

* حفظ دین، اولین خصلت از آن شش خصلتی است که پیامبر فرمود اگر کسی در ماه رمضان به آن ها توجه داشته باشد مورد مغفرت قرار می گیرد. ما باید دین را از آفاتش حفظ کنیم؛ ماه مبارک رمضان و روزه یکی از مهم ترین و موثر ترین اسباب حفظ دین است.
* دومین خصلت این است که شخصیت خود را از تحقیر و ذلت به دور بداریم و عزت خود را حفظ کنیم. ما در روایت داریم که خداوند تمام امور مومن را به خودش واگذار کرده الا اینکه شخص بخواهد خود را ذلیل کند و بدون عزت نشان دهد؛ خدا این اجازه را به مومن نداده است. فرد مومن حق ندارد با رفاقت، ازدواج، صحبت، پذیرفتن دعوتی و یا هر فعل دیگر عزت خود را خدشه دار کند.
** کمال در کلمات است نه در کرامات
* یک نکته ای را در همین ابتدای بحث یاد آور می شوم و آن هم این که ما کمال را باید در کلمات جست و جو کنیم نه در کرامات. برای مثال ممکن است ما کرامات فراوانی را از مرحوم آیت الله بهجت شنیده و یا دیده باشیم و در عین حال هیچ تغییری در ما به وجود نیامده باشد، اما بعضا کلام این بزرگوار و امثال او چنان تغییر ژرفی ایجاد می کند که انسان منقلب می شود.
* امام حسین(ع) می فرماید که مبادا با این زبانتان حرفی بزنید که شخصیت شما تحقیر شود؛ و این نشان از ارزش بسیار قائل شدن ائمه و البته خود خداوند برای عزت و کرامت انسانی است.
* صله رحم با قوم و خویش خود سومین خصلت یک شخص مومن باید باشد که طالب مغفرت الهی است. یکی از آسیب های آخرالزمان قطع رحم است، این در حالی است که صله رحم بسیار سفارش شده و عمر را نیز فزونی می بخشد.
* اذیت و آزار نرساندن به همسایه چهارمین و رعایت حق و حقوق دیگران پنجمین این خصلت هاست. یکی از معانی عدالت یعنی رعایت حقوق دیگران و خلاف این کار عمل کردن یعنی ظلم.
** توجه ویژه به حق الناس اخلاقی و حق الناس مالی
* حق مردم را باید بدون در نظر گرفتن دین و مذهب آن ها رعایت کرد زیرا ما در روایات لفظ “حق الناس” را داریم و این یعنی تمام انسان ها. باید توجه ویژه ای به حق الناس مالی و حق الناس اخلاقی داشته باشیم و آن ها را رعایت کنیم.
* ما در روایات داریم که هیچ مقامی بالاتر از شهادت نیست، اما باز از همان معصومین نقل شده که اگر حق الناسی بر گردن شهید باشد، او را پشت در بهشت نگه خواهند داشت.
* ششمین و آخرین خصلت ها نیز این است که مومن زبان خود را حفظ کند. ما در نهج البلاغه داریم که چه بسا یک کلمه نعمتی را از انسان بگیرد و این یعنی زبان می تواند زیان بارترین ضربه ها را به انسان وارد کند. حضرت امیر(ع) می فرماید که آدمی در زیر زبانش مخفی شده است. میزان ادب انسان و عقل او در زبانش نهفته است.
* امروز در جامعه کسانی که صحبت هایشان موج ایجاد می کند باید خیلی مراقب باشند که خدایی نکرده حرفی به زبان نیاورند که مطلوب اسلام و نظام اسلامی نباشد.

همچنین ببینید

مراسم های دهه اول صفر ۱۴۴۱

با عرض تسلیت به مناسبت ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام ، مراسم های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *